Program Muzea Komenského v Přerově na říjen 2024
Stavotech Olomouc - 64. ročník stavebního veletrhu Výstaviště Flora, 7. až 9. listopadu 2024.
Sedm hlavních historických témat tvoří ucelený příběh dějin města, vyprávěný od 6. století, drsné doby raného středověku, až po naši současnost, práh jednadvacátého století. Nesmírně bohatou historii Olomouce přitom v nové expozici dokládá široké spektrum předmětů od archeologických nálezů, přes památky uměleckého řemesla a knižní kultury až po dokumentární filmy z 20. století a zprostředkovávají moderní technologie, jimiž je expozice doslova nabitá.
VíceSeznamuje návštěvníky s přírodními poměry našeho regionu od nížin v okolí Olomouce přes hornaté prostředí Nízkého Jeseníku až po vysokohorský terén Hrubého Jeseníku a Králického Sněžníku.
VíceExpozice má za cíl představit nejvýznamnější aspekty vývoje práva na Uničovsku od raného novověku až po první polovinu 20. století, tj. po celou dobu existence šatlavy. Exponáty jako procesní příručky, ukázky trestního rejstříku, protokolů hnanců či originály mučících nástrojů, okovy, modlitební knížky, pracovní knížky, policejní pouta, četnické bodáky a evidenční karty prostitutek představí veřejnosti vývoj práva na Uničovsku.
VíceKlášterní Hradisko neboli Hradisko je premonstrátský klášter a najdeme jej v Olomouci. Dnešní areál kláštera je rozsáhlý komplex barokních budov, jež zaujímá rozlohu jednoho hektaru. V roce 1802 byla v klášteře zřízena vojenská nemocnice jako vojenská nemocnice je klášter využíván dodnes. V roce 1995 bylo Klášterní Hradisko vyhlášeno Národní kulturní památkou. Klášter Hradisko patří k nejstarším na Moravě. Byl založen roku 1078 k poctě svatého Štěpána olomouckým knížetem Otou Sličným a jeho ženou Eufemií. Barokní čtyřhranný klášter Hradisko je postaven na základech starého kláštera, který pravděpodobně pamatuje již první náznaky vzniku města Olomouce. Autorem barokního projektu je G. P. Tencalla. Uvnitř kláštera můžeme nalézt nástěnné malby, fresky, štuky a obrazy autorů P. Trogera, D. G. Torreho, J. K. Handkeho a dalších.
VíceExpozice, která vznikla při příležitosti 440. výročí založení olomoucké univerzity ve spolupráci Vlastivědného muzea v Olomouci a Univerzity Palackého v Olomouci za finanční podpory Olomouckého kraje, zřizovatele VMO, je umístěna ve 2. patře muzejní budovy. Byla vytvořena během jednoho roku a představuje na pět desítek předmětů, které mají vztah k dějinám olomouckého vysokého učení. Autoři scénáře, Jiří Fiala a Radek Palaščák z Univerzity Palackého v Olomouci a Filip Hradil z Vlastivědného muzea v Olomouci, při její tvorbě sledovali chronologický sled dějin a zároveň se soustředili na tři základní témata: studenty, vyučující a studijní obory.
VíceNová expozice geologie, archeologie a lapidária, umístěná ve sklepních prostorách bývalé školní budovy jezuitské univerzity (ul. Denisova 30), nabídne návštěvníkům fascinující pohled na řadu artefaktů z muzejních sbírek, jejichž společným jmenovatelem je kámen ve všech svých podobách.
VícePanovníci, církevní hodnostáři, umělci, vědci, vojáci i sportovci, kteří během jedenácti století zanechali výrazný otisk na tváři našeho regionu, jsou tématem této expozice. Dozvíte se zde například i to, komu vděčíme za řízek v trojobalu, kdo vymyslel slovo slabikář nebo která z osobností světové vědy měla slabost pro pravé olomoucké tvarůžky.
Více08.00 - 12.00, 13.00 - 17.00